Етно вешта жена по 13 пат (фото)

Петар Печков

Вчеравечер во Велес  се одржа ,,Етно вешта жена,,  по 13 пат . Десетина  жени од градот  изработија старински специјалитети вкусни како и секогаш . Истите беа претставени пред  гостинките а подоцна и понудени и продадени  на наддавање. При тоа беа собрани 5,2  илјади денари средства кои ќе бидат наменети за хуманитарни цели.  

Манифестација е со етно карактер и со хуманитарен истовремено. И годинава на  манифестацијата беа вклучени и деца од основите кои изработуваа од пластелин, локални специјалитети.  

loading...

Поврзани »

loading...

Се наградуваат најубаво украсен излог, двор и тераса

Општина Велес ќе додели награди за најуспешна празнична илуминација по повод новогодишните и Божиќните празници:

  • Најубав излог
  • Најубав двор
  • Најубава тераса.

Наградата е во паричен износ од 15.000 денари за секоја категорија.


Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

На што ќе се греете зимава?

  • огревно дрво
  • пелети
  • нафта
  • ќумур
  • електирична енергија
Резултати