Засадени нови 95 повеќе годишни садници дрва

Петар Печков

На две локации во градот, вработените од Р.Е. Паркови и зеленило при ЈКП Дервен засадија 95 садници на повеќе годишни дрва.

Истите се засадени според Програмата за заштита на животната средина за 2020 година на Општина Велес и со средства од локалниот  буџет на Општина Велес.

Од ЈКП Дервен информираа дека во Градски парк  се засадени 48 садници од јасен и јавор и 35 зимзелени садници, додека  12 садници од јасен кај фудбалското игралиште во населба  Превалец.

Поврзани »

ВОНРЕДНА КРВОДАРИТЕЛСКА АКЦИЈА ВО ВЕЛЕС

Почитувани, велешани, почитувани крводарители!
Поради вонредната состојба во државата има ниско ниво на залихи со крвни единици. Затоа Општинскиот црвен Црвениот крст на Велес во соработка со Институтот за Трансфузиона медицина се одлучи во Велес да се одржи ВОНРЕДНА КРВОДАРИТЕЛСКА АКЦИЈА. Детали

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали граѓаните ги почитуваат препораките за заштита од корона вирусот, да останат дома, да има растојание кога се чека во редица пред банка, маркет?

  • да
  • не
Резултати