За Денот на општината во Градско собрани 75 крвни единици

Петар Печков

Успешно е спроведена акцијата за крводарување со 75 крвни единици организирана по повод "Денот на општина Градско - 16 Декември", информираа од локалната власт.

Повеќето од дарителите биле од машкиот пол. Така жителите од Градско и околните населени места и годинава ja потврдија хуманоста.

Од околу 3,6 илјади жители во општината, крв даруваа 75 поединци  во акцијата  која традиционално се одржува во месец декември што  претставува висок одѕив. 

Поголем дел од дарителите беа од машки пол. Се даруваше во просториите на домот на културата Крсте Петков Мисирков.

Акцијата заеднички ја организираа Црвен крст на Република Македонија и Институтот за трансфузиона медицина од Скопје.

Поврзани »

РОНТИС вработува техничар за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:
Техничар во оддел за одржување Детали

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Велес е еден од малкуте градови во Македонија, кои немаат пешачка зона во центарот на градот. Дали сте за улица 8-ми септември од Сармаале до споменикот на Илинденците да биде затворена за сообраќај а тој дел пешачка зона?

  • да
  • не
Резултати