Зрак, звучно списание за слепите лица

Никола Солев

Здружението на слепите лица од Велес го промовираше „Зрак“ првото звучно списание во Македонија наменето за оваа категорија лица со посебни потреби. Тоа е со едукатитивно – забавен карактер и освен велешките слепи лица тоа ќе го добиваат и останатите Здруженија во земјава. Списанието „Зрак“ ќе се дели бесплатно и ќе излегува еднаш месечно.    Пристапот до информации е еден од двата најголеми проблеми на слепите, по тој со движењето. Со овој проект делумно се нуди дел од решението за читање на овие лица.

- Во него ќе има содржини наменети за ова категорија лица, пред се за  технички помагала за слепите, светските чуда, кулинарски рецепти, хумор, спорт, мистерии. Ова списание е продолжение на едно слично кое излегуваше пред 10-тина години, но тогаш на аудио касети. Сега се прилагодивме на новите услови и новото време, тоа се печати на цд – изјави Тони Пајдаков секретар на Здружението на слепите лица во Велес при промоцијата на првиот број.

Тој потсети дека најдобро е за слепите лица е да се чита преку Брајово писмо. Тие ја имаат издадено и првата библиотека од 10 наслови, книги од македонски и светски автори, но за да продолжат со оваа дејност, единствени во Македонија, ќе им требаат околу седум илјади евра за  набавка на соодветен печатар. Здружението во Велес располага и со два компјутери наменети за слепите лица, на кој тие можат да работат.

loading...

Поврзани »

loading...

Општина Велес објавува

ЈАВЕН ПОВИК
за надоместување на дел од трошоците на граѓаните на територија на Општина Велес за набавка енергетски ефикасно грејно тело за 2019 година

Детали

Ронтис вработува техничар во оддел за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:
Техничар во оддел за одржување

Ронтис вработува 20 оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:
20 (дваесет) Оператори во производство

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Колку сте задоволни од настапот на македонските репрезентативци на ЕП во одбојка?

  • Дадоа максимум
  • можеа повеќе
  • за прв пат учество, одлични беа
  • запоставени, а не направија горди
Резултати