Изложба на Љупчо Бојаров во Велес

Петар Печков

Вчеравечер во Ликовниот салон беше отворена изложба на  академскиот сликар Љупчо Бојаров,  која е превземена од  Музејот на град Скопје. На изложбата се претставени  40-тина дела во масло на платно, цртежи, линорез во боја, дрворез, графика изработени од 1985 до 2019 година.

Она што првично го забележуваме во делата на Бојаров е еден специфичен индивидуален израз,со различно комбинирање на техниките, сублимирање на разновидни сликарски и несликарски материјали во креирањето на финалната уметничка експресија. Во делата во прв план го согледуваме суштинското познавање на авторот на старите цивилизации и нивните симболи,кои ги сублимира во сопствени знаковни системи и нивни кодови. Во сликите најчесто е предадена рано-христијанската симболика, симболи кои на синото небо и небесните води,  имагинарните предели и пејзажи  на делата им додаваат уште една доза на мистичност- кажа Елица Николова историчар на уметноста, која ја отвори изложбата.

Љупчо Бојаров е роден 1959 г. во Скопје. Училиште за применета уметност завршил во Скопје . Дипломирал на Факултетот за ликовни уметности во Скопје во 1984 година. Член е на ДЛУМ од 1984 година. Живее и работи во Скопје. Досега има реализирано повеќе самостојни изложби, а учествувал на поголем број домашни и меѓународни изложби. 

loading...

Поврзани »

loading...

Општина Велес објавува

ЈАВЕН ПОВИК
за надоместување на дел од трошоците на граѓаните на територија на Општина Велес за набавка енергетски ефикасно грејно тело за 2019 година

Детали

Ронтис вработува техничар во оддел за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:
Техничар во оддел за одржување

Ронтис вработува 20 оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:
20 (дваесет) Оператори во производство

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Колку сте задоволни од настапот на македонските репрезентативци на ЕП во одбојка?

  • Дадоа максимум
  • можеа повеќе
  • за прв пат учество, одлични беа
  • запоставени, а не направија горди
Резултати