И во втората вонредна крводарителска акција во Велес, собрани 63 крвни единици, како и пред еден месец

Петар Печков

На втората вонредна крводарителска акција, одржана денес, беа собрани 63 крвни единици, соопшти организаторот  Општинскиот црен крст од Велес. Случајно, исто толку беа собрани и на првата вонредна кводарителска акција, одржана пред еден месец, на 15-ти април.  Поголем дел од дарителите или 49 беа мажи, а останатите 14 се од женски пол. Во најхуманото семејство, како првократни крводарители денеска се впишаа пет лица.

Ниту пандемијата од Корона вирусот не ги спречи крводарителите од Велес и околните населени места и денеска да ја покажат нивната хуманост. Голема благодарност до нив - рече Орце Николов, секретар на ОО на Црвен крст Велес.

Акцијата се одржи во просториите на Ликовен салон, со почеток од 9 до 14 часот а беше организирана во соработка со Институтот за трансфузиона медицина .На крводарителската акција се применуваа  мерките за безбедност поради вонредната состојба предизвикана од квоид-19. Во месец април забележани се 140 собрани крвни единици во одделението за трансфузиона медицина, што е невообичаено мала бројка за Велес, каде месечниот план  е 155 крвни единици.

Поврзани »

СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТ недела се прска против комарци

Општина Велес ја информира јавноста дека, првото авионско третирање против комарци ќе го изврши на ден 07 јуни (недела) 2020 год. Детали

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали летово планирате да одите на одмор и ако одите каде?

  • да во Македонија
  • да во странство
  • не
Резултати