И покрај ковид кризата, на Мегдан се подготви бел грав за Чист понеделник

Петар Печков

Традицијата на чист понеделник, на Мегдан продолжува и во време на ковид условите. Денес, првиот понеделник  по Прочка, се подготви белиот грав, но  на гостите за овој дел на градот, се служеше за домашно користење, немаше заеднички ручек.    

 „Ваква била традицијата пред многу години. Секој  кој доаѓал, носел со себе сад за бел грав и кој потоа се носел во домот. Важно е што и покрај ковид условите, подготвивме бел грав, во двојно помало количество отколку претходните години, бидејќи не очекувавме  бројни гости. Ја продолживме традицијата“ - рече Ицо Ивчев, Картуш.  

Тој ја обнови традицијата пред 15-тина години. Годинашен кум на настанот беше Трајче Кулев, жител на Мегдан, кој го обезбеди гравот и потребените состојки за подготовка.  Белиот грав традиционално го подготви Тодор Иванов, Башката.  

Поврзани »

Квалитет на воздухот во Велес

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

  • да
  • не
Резултати