Ламњов го промовираше ЦД-то Носталгична љубов (видео)

Петар Печков

Велешанецот Благој Ламњов го промовираше своето прво музичко ЦД насловено Nostalgic Love. Во преполната медиотека на Градската библиотека, Ламњов го претстави овој носач на звук, на кој работел две години. Тој свири на кларинет и сите десет нумери се инструментали. 

Ова е една нова димензија на македонската инструментална музика и едно ново лице на овој популарен инструмент, кларинетот. Ова се песни инспирирани од македонската музика но помешани со неколку други убави стилови, а сето тоа изведено со елеганција и традиција од класичната музика и префинетиот класичен тон на кларинетот. Сакав да го привлечам вниманието и на луѓе кои никогаш не слушале кларинет, тинејџери, трубофолкери. Со мојата музика некој заспива, некој се биди, друг додека вози кола - вели Ламњов. 

Тој на ова музичко издание е во улога на продуцент, автор на музика композитор и исполнител.  Во некои од нумерите има придружба на пијано, бас, гитара и ударни инструменти.  ЦД-то е издадено со совети и финансиска поддршка од  Торбен Уландер од Шведска, снимено е во Малме, во ,,Жолтото студио,,.   

Ламњов кој животниот музички пат го започнува во основното музичко училиште од Велес, заминува во Шведска во 2004-та, каде завршува музичка академија. Има живеено и настапувано во САД и Јапонија. Тој е слободен уметник. Моментално настапува во Градскиот театар на Стокхолм, во мјузиклот  ,,Свирачот на покривот,,. Свири и во Операта на Малме и   Филхармонијата во Хелсинборг.

Поврзани »

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали летово планирате да одите на одмор и ако одите каде?

  • да во Македонија
  • да во странство
  • не
Резултати