Локалната власт одлучила, не смее да се гради објектот на плоштадот Варналиите

Петар Печков

Локалните власти одобрението за градба на куќата во месноста Варналиите го огласиле за ништавно. Ова доаѓа по реакциите на жителите од овој дел на Велес, старото градско јадро каде се наоѓаат пет куќи кои се заштитени како културно наследство.   Просторот околу куќите е еден од знаменитостите на градот а тука се наоѓа еден од десетте заштитени јавори во Велес, како природна реткост.

Пред половина година, пролетва, започна со градба куќа на плоштадот. Сите бевме изненадени, оти тука се наоѓаат куќите на Варналиите а објектот се гради под јаворот, кој е исто така заштитен и не смее да се сече. Реагиравме до локалните власти, бидејќи не се почитувани нормативите - велат жителите од соседството.   

По  согледувања на состојбата, надлежните во Општина Велес донеле решение дека таму не може да се гради објект. Градоначалникот објаснува грешката не е наша.  

Направена е грешка од страна на Геодетската управа. Земена е грешна геодетска подлога, која не одговара на реалноста и ако објектот се изгради, таму каде што е, треба да се сече од јаворот. Тој е заштитен со Закон и затоа одлучивме да го повлечеме одобрението за градење, ризикувајќи да бидеме тужени од страна на инвеститорот. Грешката не е по наша вина. Застанав на страна на граѓаните,  не на комерцијалните инвеститори  - изјави градоначалникот Аце Коцевски.    Инвеститорот на изградбата на објектот веќе ја започнал постапката на тужба на одлуката на Општина Велес. 

loading...

Поврзани »

loading...

Општина Велес објавува

ЈАВЕН ПОВИК
за надоместување на дел од трошоците на граѓаните на територија на Општина Велес за набавка енергетски ефикасно грејно тело за 2019 година

Детали

Ронтис вработува техничар во оддел за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:
Техничар во оддел за одржување

Ронтис вработува 20 оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:
20 (дваесет) Оператори во производство

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Колку сте задоволни од настапот на македонските репрезентативци на ЕП во одбојка?

  • Дадоа максимум
  • можеа повеќе
  • за прв пат учество, одлични беа
  • запоставени, а не направија горди
Резултати