Метаморфози на охридски театар вечер на Стоби

Петар Печков

Вечерва на Фестивалот на античка драма ,,Стоби,, ќе се претстви Охридскито театар со претставата ,,Метаморфози,, работена по текст на Овидиј,  во режија на Андреј Цветановски а адаптирано од Дарко Јан Спасов. Во претставата темата се митовите но и дилемата што ако Боговите не се достојни на правилата што сами ги поставуваат. .

Митовите се појавуваат во историјата на човештвото и носат предупредување за иднината, за да не се повторат ситите грешки. Дали и Боговите сакаат да станат  луѓе, колку што не искаме да станеме Богови?  Дали Боговите се достојни на  својата божественост – вели режисерот Цветановски.

Во претставата  настапуваат Горан Стојановски, Јасмина Билаловиќ, Ивица Цонев, Никола Тодоровски, Билјана Билаловиќ, Стрезо Стаматовски, Македонка Илиевска и Адријана Билаловиќ.

Почетокот на претставата е во 21 часот и таа е четврта од натпреварувачката категорија. Годинава ова е втор текст, по  ,,Енеида,, на Вергилиј, поставен на Фестивалот ,,Стоби,, по текст на римски автор, бидејќи сите изминати девет години се работеа антички текстови на грчки автори.

loading...

Поврзани »

loading...

Се наградуваат најубаво украсен излог, двор и тераса

Општина Велес ќе додели награди за најуспешна празнична илуминација по повод новогодишните и Божиќните празници:

  • Најубав излог
  • Најубав двор
  • Најубава тераса.

Наградата е во паричен износ од 15.000 денари за секоја категорија.


Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

На што ќе се греете зимава?

  • огревно дрво
  • пелети
  • нафта
  • ќумур
  • електирична енергија
Резултати