На игралиштето кај Автобуската ќе му се врати осветлувањето

Петар Печков

На игралиштето кај Автобуската  ќе му се врати осветлувањето, најавуваат од локалната власт. Откако младите од левата страна на градот реагираа, дека просторот во вечерните часови го користат играјќи со светлата од мобилните, бидејќи нема осветлување,  од Општина Велес ветуваат дека игралиштето ќе биде осветлено.

Општина Велес планира да го осветли тој простор на начин којшто ќе претставува задоволително решение за сите граѓани кои сакаат да го користат во вечерните часови . Истото се планира да се реализира во најкраток можен рок , откако ќе се извршат сите претходни подготовки - пишува во писмената информација, по поставеното прашање кога просторот ќе биде осветлен. 

Од локалната власт потсетуваат дека тој бил осветлен, но кога се градел блискиот паркинг, била пресечена инсталацијата а по некое време и отстранети и двата рефлектори. За тоа сведочеле и двата постаменти од осветлувањето кои и денес ги има кај игралиштето.   

Осветлување побра и други граѓани, за други простори. Реакција имаше и за игралиштето и лулашките кај плочата близу полицијата. За него жителите близу општинската зграда, побараа да биде осветлено. Засега таму локалната власт не планира поставување осветлување, за негово користење во вечерните часови. 

Што се однесува до плочата кај Општина, моментално не се планира да се осветли , од причина што евентуалното користење на тој простор во доцните вечерни часови ќе го наруши мирот на станарите во блиската станбена зграда - информираат од Општина Велес. 

loading...

Поврзани »

loading...

Општина Велес објавува

ЈАВЕН ПОВИК
за надоместување на дел од трошоците на граѓаните на територија на Општина Велес за набавка енергетски ефикасно грејно тело за 2019 година

Детали

Ронтис вработува техничар во оддел за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:
Техничар во оддел за одржување

Ронтис вработува 20 оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:
20 (дваесет) Оператори во производство

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Колку сте задоволни од настапот на македонските репрезентативци на ЕП во одбојка?

  • Дадоа максимум
  • можеа повеќе
  • за прв пат учество, одлични беа
  • запоставени, а не направија горди
Резултати