Ново шест заболени од мали сипаници во велешко

Петар Печков

Изминатата седмица во велешко биле регистрирани шест нови случаи на заболени од мали сипаници. Со ова бројката на вкупниот број заболени од ова заразно заболување се искачи на 40 лица. Ова се податоците кои ги соопшти Институтот за јавно здравје.  

Сите шест случаи на ново заболени се невакцинирани. Две се бебиња на возраст под шест месеци, кога не се дaва вакцина против морбилите и четири се лица на возраст над 30 години,  и кои не примиле оти вакцинацијата  тогаш не беше задолжителна - вели епидемиолог д-р Билјана Трајкова од Центарот за Јавно здравје Велес. 

Taa потсети дека  со задолжителна вакцинација е започнато во 1973-та а со по две дози вакцината против морбилите започна да се применува од 1987-ма година.

Согласно насоките на  Министерството за здравство, за задолжителна  вакцинација на здравствените работници, минатата седмица   во ЈЗО Општа болница  вакцинирани 50 вработени  а од денес  ќе можат  се вакцинираат и медицинските работници  вработени во ЈЗУ Здравствен дом. Центарот за јавно здравје покана упатил и до вработените во детската градинка „Димче Мирчев“ и тие да се вакцинираат а Министерството побара да се вакцинираат и просветните работници.  

loading...

Поврзани »

loading...

Општина Велес објавува

ЈАВЕН ПОВИК
за надоместување на дел од трошоците на граѓаните на територија на Општина Велес за набавка енергетски ефикасно грејно тело за 2019 година

Детали

Ронтис вработува техничар во оддел за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:
Техничар во оддел за одржување

Ронтис вработува 20 оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:
20 (дваесет) Оператори во производство

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Колку сте задоволни од настапот на македонските репрезентативци на ЕП во одбојка?

  • Дадоа максимум
  • можеа повеќе
  • за прв пат учество, одлични беа
  • запоставени, а не направија горди
Резултати