Петмина велешани во новиот состав на Парламентот

Петар Печков

Во новиот состав на републичкиот парламент, избрани се и петмина велешани.

Тоа се Ненад Коциќ од коалицијата Можеме предводена од СДСМ, Игор Здравковски од коалицијата Обнова, предводена од ВМРО-ДПМНЕ, како и Игор Јанушев генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ кој беше носител на листата во ИЕ 3, Љупчо Пренџов како претставник на политичката партија ГРОМ во коалицијaта  Обнова на ВМРО-ДПМНЕ, кој е избран од ИЕ 1 и Димитар Апасиев неформалниот лидер на политичката партија Левица, кој беше носител на листата во ИЕ 1.

Интересен е податокот дека Игор Здравковски, Игор Јанушев, Љупчо Пренџов и Димитар Апасиев се родени во 1983-та година. 

Во досегашниот тридецениски период на постоење на повеќе партискиот парламент  во Македонија, не се случило во неговиот состав да има толку, петмина велешани.

Во првиот мандат 1990-1994- пратеници беа Никола Стојанов и  Јован Николов од СКМ-ПДП,  Ташко Киров и Зоран Китев од ВМРО-ДПМНЕ, 1994-та 1998-ма имаше четворица пратеници од Велес, Милчо Трајков, Јован Николов, Пецо Стојановски и Аце Коцевски,сите од СДСМ оти опозицијата ги бојкотираше изборите.

Поврзани »

Квалитет на воздухот во Велес

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

  • да
  • не
Резултати