Планинарите ја одбележаа 75 годишнината од Февруарскиот поход (фото)

Петар Печков

Викендов, традиционално по осми пат, се одржа планинарскиот марш „Февруарски поход 2019“. Релацијата беше село Гостиражни-село Папрадиште. Повеќе од  40 планинари тргнаа од железничката станица од Гостиражни и стасаа во Папрадиште. 

Попатно колоната направи одмор на превојот меѓу Папрадиште и Богомила.  На маршот учествуваа планинари од Велес, Скопје, Битола, членови на планинарските друштва „Грин пауер“,  „Китка“, „Металург“, ученици,  пензионери, кои сите заедно препешачија околу дваесет километри. 

Учеството на вакви манифестации е симбол на единство, сплотеност со природата, одвикнување од лошите пороци на денешницата и продолжување на традицијата - вели Зоран Игновски престедател на СПД ,,Зелен рај,, организатор на Февруарскиот поход. 

Маршот беше одржан во организација на СПД „Зелен рај“ и нивните пријатели од ЕГ „Грин пауер“ кои несебично помогнале за успешноста и реализацијата на истиот а е подржан од Општина Чашка. 

loading...

Поврзани »

loading...


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали честите акциски контроли на сообраќајната полиција, изминатите два месеци, воведоа ред во однесувањето на возачите и пешаците?

  • да
  • не
Резултати