Пливачкиот маратон на езеро Младост закажан за 12-ти септември

Петар Печков

Започна и фудбалското првенство за жени на првиот натпревар екипата на ЖФК Борец стартуваше со реми, во Скопје, против екипата на ЖФК Шкупи  2019, одиграа 3:3 и со еден бод се вратија за Велес. Во следното коло велешанки повторно гостуваат, овој пат во Струмица на екипата на ФК Тиверија. Тие во првото коло играа исто така во Скопје, против ЖФК Скопје 2014 и победија со 1:3. Првата женска фудбалска лига брои 14 екипи.  

Купот во далечинско пливање годинава има седум трки, а последната е закажана на велешкото езеро Младост, на 12-ти септември. Претходно се или ќе се пливаат пет трки, завршија  Илинденски Куп - Охрид - 2-ри август се пливаше на градска плажа , 9-ти август  Крушево  се пливаше нa Крушевско езеро и двете трки беа на 2,5 км, вчера - 16-ти август  Охрид  -Градска плажа 2,5 км и5 км а остануваат уште 29-ти август  Маврово на Мавровско Езеро- 2,5 км,  6-ти септември - Кавадарци се плива на Тиквешко езеро и завршницата е закажана за 12.09.2020 Велес (Велешко езеро) 2,5 км, 5км.

На велешкиот  пливачки маратона   најавени се  вкупно  шест  трки, во три категории на пливачи: 2,5км - категорија 12-14г (пливачи родени 2006-08), 5Км категорија А 15-17г (пливачи родени 2003-05) Категорија Б 18г и постари(пливачи родени 2002 и постари и ќе се пливаат делници од 2,5 и 5км.

Поврзани »

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали состојбата со ковид-19, го промени начинот на живот кај Вас?

  • да
  • не
Резултати