Пожар во близина на село Карабуниште

Петар Печков

Некаде околу 11,30 часот регистриран е пожар во пределот над пругата Велес - Скопје, во делот  помеѓу  железничките станици Рајко и Пчиња. 

Според Центарот за управување со кризи, на местото се екипи на противпожарната единица од Велес и од Македонски шуми ПЕ „Бабуна“ Велес.

„Зафатена е голема површина на ниско стеблеста шума. Во локализирањето на пожарот учествуваат и мештани од село  Карабуниште“ - кажа Љупчо Лепидовски командир на ТППЕ Велес, кој е на местото на пожарот.  

Огнот се искачува кон сртот на планината и зафаќа се повисоко делови од неа.

Поврзани »

Квалитет на воздухот во Велес

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали ќе гласате на локалните избори, закажани за 17-ти октомври?

  • да
  • не
  • уште не сум одлучил/а
Резултати