Пожар се приближува на селото С`лп

Петар Печков

Пожар ја зафати околината на Железничка станица Рајко и селото С`лп. За пожарот предупредија повеќе посетители на ТрМр.

Од велешката ТППЕ го потврдија и кажаа дека нивни екипи се на терен

„Гори ниско стеблеста шума и трева. Пожарот е  во продолжение на огнот кој на почетокот на неделава гореше помеѓу железнички станици Рајко и Пчиња.  За жал освен две екипи пожарникари со осум  луѓе  и две возила и мештани од С`лп,  побрана е помош, но засега ги нема екипите од ШС Бабуна ниту од против пожарната единица на железница“ - кажа Љупчо Лепидовски командир на ТППЕ Велес.

Од ШС „Бабуна“ информираа дека подоцна екипа од петмина нивни вработени дошла на терен каде е огнот и учествува во локализирањето.

Пожарот до 19ч. се уште беше активен.

Поврзани »

Квалитет на воздухот во Велес

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали ќе гласате на локалните избори, закажани за 17-ти октомври?

  • да
  • не
  • уште не сум одлучил/а
Резултати