Полицискиот час од утре, среда се укинува, од четврток работат терасите на угостителските објекти

Петар Печков

Владата попладнево донесе неколку одлуки со кои престанува важењето на повеќе рестриктивни мерки, соопшти премиерот Оливер Спасовски.  Истите се донесени според анализите и препораките на Комисијата за заразни болести, а врз основа на одредени исполнети услови.


Од утре целосно престанува важењето на одлуката за забрана за движење.

Од четврток почнува со работа угостителските објекти, со прецизно утврден прокотол за работа на терасите.

Од први јуни престануваат да важат одлуките со кои од работа се ослободени одредени категории граѓани. И оваа одлука ќе биде придружена со соодветен протокол за работа. Ова нема да важи за хронично болните и за родителите кои имаат деца до 10 години, за кои ќе се чека одлуката за почнување со работа на градинките.

Задолжителниот државен карантин за граѓаните кои се враќаат од странство се заменува со домашна изолација, доколку граѓаните приложат негативен ПЦР тест не постар од 72 часа.

Остануваат мерките на задолжително носење заштитна маска и држење на задолжително растојание.

На 26-ти февруари беше забележан првиот позитивен случај на ковид-19 во Македонија. 

Поврзани »

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали летово планирате да одите на одмор и ако одите каде?

  • да во Македонија
  • да во странство
  • не
Резултати