Починат пациент на 44 годишна возраст од последиците на корона вирусот, оздравени се 44 пациенти

Петар Печков

Во велешко денес има 44 оздравени и шест ново заразени лица со ковид-19. Ова се податоците од Министерството за здравство. Така активни се 650 а досега се заразиле вкупно 4.379 граѓани.  

Починат e еден пациент нa 44 годишна возраст, позитивен од Велес лекуван на инфективно одделение два  дена. Испишани се четворица  пациенти како оздравени со по еден  негативен тест.  На кислородна поддршка се 32 пациенти - соопшти д-р Елеонора Јованова, портпарол на Општа Болница Велес. По ова бројката на лица од велешко починати од последиците на ковид заразата е 134 лица.


Во велешка Болница вкупно се хоспитализирани 76 пациенти,  од кои 58 се потврдени позитивни, десет се  сомнителни  и осум, пациент со негативен брис но задржан на болничко лекување. На  Инфективно одделение се  52 пациенти,на Интерно 12 и во Модуларна болница  исто така 12.

Поврзани »

Квалитет на воздухот во Велес

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

  • да
  • не
Резултати