Првиот ден на летната крводарителска акција собрани 74 крвни единици

Петар Печков

Седумдесет и четири крвни единици беа собрани, на првиот ден од големата летна крводарителкса акција. Поголем дел од дарителите, 64 се од машки пол, останатите 10 беа жени. Околу 15-мина лица беа вратени. Четворица за прв пат даруваа и официјално станаа дел од најхуманото семејство. Акцијата 26-та по ред, се одвиваше во терминот од 7,30 до 14,30 ч. во просториите на велешкиот театар 

Летната крводарителска акција продолжува и утре, ма исто место во театар Џинот. Акцијата е во организација на Општинскиот црвен крст и   Институтот за трансфузиологија од Скопје. 

На ланската акција во двата дена беа собрани 121 крвна единица а првиот ден беа собрани 61 или помалку од годинава.

loading...

Поврзани »

loading...

Општина Велес објавува

ЈАВЕН ПОВИК
за надоместување на дел од трошоците на граѓаните на територија на Општина Велес за набавка енергетски ефикасно грејно тело за 2019 година

Детали

Ронтис вработува техничар во оддел за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:
Техничар во оддел за одржување

Ронтис вработува 20 оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:
20 (дваесет) Оператори во производство

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Колку сте задоволни од настапот на македонските репрезентативци на ЕП во одбојка?

  • Дадоа максимум
  • можеа повеќе
  • за прв пат учество, одлични беа
  • запоставени, а не направија горди
Резултати