Ротаријанците од градот донираа ЕЕГ апарат за нервното одделение при велешка Болница

Петар Печков

Апарат за електроенцефалографија (ЕЕГ)  наменет за Нервното  одделение при ЈЗУ Општа Болница Велес е набавен од страна на Ротари Клуб Велес. Тој има функција да ја олесни дијагностиката на широка палета на болести кои во висок процент се присутни кај  пациентите на ова одделение. Вредноста на донацијата изнесува околу пет илјади  евра а апаратот е производство на Филипс.

Со овој  успешно реализиран проект повторно ја покажуваме својата хуманост и посветеност, насочена кон основната ротаријанска цел – помагање на заедницата и подобрување на условите за живот на граѓаните на Велес и пошироко. Ротари Клуб Велес со голема посветеност го реализираше овој проект од сопствени средства и со особено задоволство го донираше на Нервното одделение при ЈЗУ Општа Болница Велес - кажа Живко Пренџов, претседател на Ротари клубот од Велес.  

ЈЗУ Општа Болница Велес опслужува голем број на пациенти од градот и околината, но и од поширокиот Вардарски регион. На Нервното одделение се лекуваат пациенти со невролошки проблеми за кои е потребно навремено дијагностицирање со современа апаратура. За таа цел, еден од приоритетите  на Ротари клубто Велес била  набавка на нов ЕЕГ апарат со кој би се забрзала дијагностиката, но истовремено би се поштедиле и пациентите од упатување во други институции заради дополнителни испитувања.

loading...

Поврзани »

loading...

Акција за собирање на електронски и електричен отпад

По четврти пат Општина Велес, ЈКП Дервен и „Нула отпад“ - Скопје организираат Акција за собирање отпад од електрична и електронска опрема За таа цел, компанијата „Нула отпад“ од Скопје отпечати информативен леток кој е дистрибуиран од страна на ЈКП Дервен, со сметките за комунални услуги. Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com