Свадбите забранети, но свадба во Велес сепак имаше

Петар Печков

Претпладневно со зурли и тапани,  радоста од бракот на млади велешани се разлеа по улиците на Велес.

Иако не е дозволено, засега свадби, тоа не им пречеше на сватовите и музика да минат по улиците во стариот дел на градот, од пазариште, преку Читкушева чешма, до црквата Св. Богородица, без заштитни маски, групирани.

Радоста и музиката доаѓаат во време кога надлежните безусловно апелираат на носење маски, држење растојание и не групирање на граѓаните. 

Свадбата предизвика жестоки реакции, бидејќи не се почитуваат уредбите на Владата а секојдневно бројката на заразени со ковид-19 во Македонија  е висока.

Поврзани »

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Како да се надмине состојбата со големиот број заразени лица, позитивни на ковид-19?

  • зголемување на казните за не носење маска
  • затворање на одредени градови, општини со голем број заразени лица
  • повторно воведување полициски час
Резултати