Состојбата со ковид-19 е крајно критична, во Болницата доаѓаат се потешки здравствени случаи

Петар Печков

Состојбата со заразени од ковид-19  во велешко е крајно критична, ова е оценката на Општинскиот Кризен штаб, која денес  на прес конференција ја пренесе градоначалникот Аце Коцевски. До вчера во велешко имаше 757 активни случаи а бројот на починати заклучно до денес е 53 лица, за два дена починаа шест лица, четири денес.

Состојба се смирува ако се прават споредби со состојбите од пред десетина дена. И натаму мораме да бидеме сериозни и максимално одговорни.  Здравствените работници прават максимално  што можат во рамките од нивните надлежности. Но и тие се преморени и затоа да ги почитуваме препораките на Министерството за здравство  - порача Коцевски.   

И покрај барањата на матичните доктори од Велес за отворање на триажен -приемен центар, за лицата позитивни или сомнителни на ковид-19,  досега нема  решение. Останува само констатацијата на кризниот штаб, дека проблемот е сериозен иако приватните доктори бараат таков центар уште  пред две седмици.

Градоначалникот кажа дека започнале активностите за изградба на монтажна  ковид болница, во кругот на постојната, на местото до хелидромот, за што локалната власт издвоила 1,5 милион денари, за изградба на инфраструктурата. 

Поврзани »

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Како да се надмине состојбата со големиот број заразени лица, позитивни на ковид-19?

  • зголемување на казните за не носење маска
  • затворање на одредени градови, општини со голем број заразени лица
  • повторно воведување полициски час
Резултати