Условна затворска казна за велешанецот кој во семејниот двор, организираше свадба, во мај месец кога поради корона вирусот беа забранети

Петар Печков

Велешанецот Р.Д. доби условна затворска казна поради тоа што организирале свадба во период кога таа била забранета, поради корона вирусот.  Во одговор на прашањето од ТрМр, каква казна му е изречена на ова лице, против кое велешката полиција поднесе кривична пријава до ОЈО Велес, од Основен суд Велес  соопштија .

На 1-ви септември, Основен суд Велес донел пресуда, со која се издава казнен налог, со кој обвинетиот Р.Д. е огласен на виновен за кривичното дело „непостапување според здравствените прописи, за време на епидемија“ при што му е изречена алтернативна мерка, условна осуда. Со неа е утврдено дека казната завор во траење од три месеци, нема да се изврши, ако обвинетиот за време од една година, по правосилноста на пресудата  не стори ново кривично дело- одговорија од Основен суд Велес.

Пресудата не е правосилна.

Според кривичната пријава  лицето Р.Д. ( 41 год) на 8-ми мај во периодот од 12.30 до 17.30 часот на ул.„Богдан Каракостев“ и покрај прописите донесени со Одлука на Влада, организирал свадба во дворот од куќата, каде биле присутни повеќе лица.


Поврзани »

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали состојбата со ковид-19, го промени начинот на живот кај Вас?

  • да
  • не
Резултати