Утрово во 4,50ч. започна пролетта

Петар Печков

Рано утрово, во 4 часот 49 минути и 37 секунди астрономски започна  пролетта на северната хемисфера. Во исто време на јужната Земјина полутопка започна есента.

Пролетта ќе трае 92 дена, 17 часа и 54 минути, односно до 20 јуни 2020 кога  во 23 часот и 43 минути, ќе почне летото. 

Во Велес сонцето изгреа во 5:36 а ќе зајде во 17:46  или денот трае 12 часа и 10 минути. 

Според долгорочните прогнози веќе од понеделник не очекува заладување со ниски температури.  И месец април треба да биде дождлив, со тоа што веќе од месец мај започнуваат летните температури.  

Поврзани »

ВОНРЕДНА КРВОДАРИТЕЛСКА АКЦИЈА ВО ВЕЛЕС

Почитувани, велешани, почитувани крводарители!
Поради вонредната состојба во државата има ниско ниво на залихи со крвни единици. Затоа Општинскиот црвен Црвениот крст на Велес во соработка со Институтот за Трансфузиона медицина се одлучи во Велес да се одржи ВОНРЕДНА КРВОДАРИТЕЛСКА АКЦИЈА. Детали

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали граѓаните ги почитуваат препораките за заштита од корона вирусот, да останат дома, да има растојание кога се чека во редица пред банка, маркет?

  • да
  • не
Резултати