Ученик скокнал од прозор и тешко се повредил

Петар Печков

Ученик во велешкото основнo училиште ,,Панко Брашнар,, скокнал од први кат  и тешко се повредил. Инцидентот се случил средата  утро, пред почетокот на наставата, кога детето по инаетење со друго од одделението, дека (не)може да скокне, рипнал од пет метри височина. При падот на бетонската подлога, четиринаесет годишникот  се здобил со скршеница.

Во СВР Велес е  пријавено дека во основното училиште „Панко Брашнар“, при игра со соученици, од прозор на една од училниците на првиот кат, паднал ученик од 9-то одделение. Притоа, детето се здобило со тешка телесна повреда и било пренесено во болницата во Велес за укажување лекарска помош - информираше Верољуб Додевски, портпарол на СВР Велес. Додава дека се работи на расчистување на случајот. 

Од ЈЗУ Општа Болница Велес информираа дека утрото околу 8 часот бил примен пациент, кој имал  повреда при пад од височина.

Кај детето е констатирана скршеница на потколеница и поради можноста за компликација, откако му е дадена  неопходната помош и терапија, пратено е на Клинички во Скопје -информираа од ЈЗУ Општа Болница Велес.  

loading...

Поврзани »

loading...

Општина Велес објавува

ЈАВЕН ПОВИК
за надоместување на дел од трошоците на граѓаните на територија на Општина Велес за набавка енергетски ефикасно грејно тело за 2019 година

Детали

Ронтис вработува техничар во оддел за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:
Техничар во оддел за одржување

Ронтис вработува 20 оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:
20 (дваесет) Оператори во производство

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Колку сте задоволни од настапот на македонските репрезентативци на ЕП во одбојка?

  • Дадоа максимум
  • можеа повеќе
  • за прв пат учество, одлични беа
  • запоставени, а не направија горди
Резултати