ФК Башкими од Горно Јаболчиште нов првак на Општинската фудбалска лига, две кола пред крајот

Петар Печков

Во дербито на колото, на прво и второпласиранито тим од Општинската фудбалска лига, победа на лидерот  ФК Башкими од Јаболчиште над ФК Бабуна и тоа со убедливи 1:5. Со овие нови три бода ФК Башкими  е прв со осум бода предност пред ФК Илинден од Башино село  и е нов првак на Општинската фудбалска лига, на две кола пред крајот. Така по безмалку две децении постоење, формиарн е 2005 година, од есен ФК Башкими ќе игра во Третата фудбалска лига ЈУГ. Во ова 20 коло од пет натпревари дури три завршија со службен резултат, на две утакмици бидејќи еден од противниците не допатувал, ФК Согле е од пред две кола дискфалификуван.  

ОФЛ ВЕЛЕС 20 КОЛО

ФК Иилинден – ФК Мартолци 3:0 (службено)  

ФК Тополка -  ФК Бабуна   0: 4 

ФК Бабуна – ФК Башкими  1:5  

ФК Форца нова –ФК Согле 3:0  (службено)

ФК Чашка – ФК Младост 3:0 (службено) 

Слободна беше екипата на  ФК Горски

                            T  A  Б  Е  Л  А 

1 БАШКИМИ (Ј)  18 16 1 1 57/13 49

 2 ИЛИНДЕН (БС) 18 13 2 3 43/17 41

 3 БАБУНА           17 12 2 3 55/25 38

 4 БОГОМИЛА 16 10 3 3 38/18 33

 5 СОГЛЕ        17 7 1 9 25/35 22

 6 ФОРЦА НОВА 17 6 1 10 21/29 19

 7 ГОРСКИ         18 5 3 10 25/35 18

 8 МАРТОЛЦИ      17 4 4 9 31/41 16

 9 ЧАШКА 2022 19 4 3 12 23/46 15

 10 МЛАДОСТ 18 4 2 12 20/43 14

 11 ТОПОЛКА          18 2 6 10 15/48 12

      Следно претпоследно 21 коло:

ФК Младост – ФК Форца нова

ФК Башкими – ФК Тополка

ФК Богомила – ФК Илинден

ФГК Мартолци – ФК Горски 

 Слободни се екипите на ФК Бабуна и ФК Чашка

Треба да се одиграат одложените натпревар ФК Богомила – ФК Бабуна и ФК Мартолци – ФК Форца новаа, но и одлука за прекинатиот натпревар ФК Богомила – ФК Мартолци 

Се одиграа и натпреварите од ¼ финалето на Општинскиот куп. Постигнати се следните резултати:

ФК Горски – ФК Форца нова 1:2  

ФК Башкими – ФК Мартолци 3:0 (службено)  

ФК Младост – ФК Илинден 0:4 

ФК Тополка – ФК Бабуна 3:5  

         Парови за 1/2 финале куп 

ФК Башкими – ФК Форца нова 

ФК Илинден -  ФК Бабуна

Поврзани »

Квалитет на воздухот во Велес


АНКЕТА »

Дали Ликовниот салон е вистинското место за венчавки?

  • да
  • не
Резултати