Хотелот Монтенегро, како државен карантин почнува да се празни

Петар Печков

Денес од Хотел Монтенегро Ривиера заминаа дома  14  лица, повратници  од странство, македонски државјани.   Дел од нив - 27 пристигнале во неделата на 21-ви  јуни , други 22 вчера во понеделникот 22 јуни.   На дел од нив, 31 во текот на вчерашниот ден им е земен брис и како резултатите пристигнуваат, доколку се негативни, така повратниците заминуваат дома.

Вчера е испишана  една жена, која не ја почитувала домашната изолација,  кога полициски службеници дошле во контрола. Остануваат уште три лица  кои се во државен карантин а исто така не го почитувале решението за изолација. Тие ќе бидат тука се до  истекот на задолжителните 14 дена - изјави д-р. Страхил Тодоров портпарол на Здравствен дом Велес.

Тој заедно со докторката Кевица Клифова од  оваа институција како лекари и колегите од Општа Болница Велес  Влатко Лукаров и Ангелина Ивановска, се за здравствена поддршка на лицата кои се повратници од странство и се во задолжителен карантин.

Моментално во хотелот Монтенегро има 43 лица, 17 од нив треба да заминат  оти веќе имаа дадено брис и ги чекаат резултатите  а остатокот,  заминува петок на 26-ти јуни, кога престанува да важи задолжителниот карантин по враќање од странство или прикажување на  тест при враќањето дома, во Македонија.

Поврзани »

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали летово планирате да одите на одмор и ако одите каде?

  • да во Македонија
  • да во странство
  • не
Резултати