И натаму висока бројка на нови случаи со ковид-19 во велешко, едно починато лице

Петар Печков

Едно починато лице од Велес  на 77 годишна возраст, по компликациите од ковид заразата регистрираше Институтот за јавно здравје. Лицето билo на лекување во Скопје. 

Здравствениот билтен  за изминати 24 часа покажа дека во Велес и велешко има 19 нови случаи и 14 оздравени. Или во велешко има активни 252 случаи. Бројот на почините лица од велешко, како последица на корона вирусот достигна до  191 пациент.

Во велешка Болница вкупно се хоспитализирани  60 пациенти,  од кои  38 биле потврдени позитивни, шест  сомнителни  и 16 пациенти со негативен тест но задржани на болничко лекување.

„На кислородна поддршка се 32 пациенти. Испишани се четворица  пациенти како оздравени со по еден негативен тест“ - соопшти д-р Елеонора Јованова портпарол на велешка Болница.

Згрижени на Инфективно одделение се   36 пациенти, во Модуларната болница 17 и на Интерно одделение седум.

Поврзани »

Квалитет на воздухот во Велес

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали ќе гласате на локалните избори, закажани за 17-ти октомври?

  • да
  • не
  • уште не сум одлучил/а
Резултати