Сообраќајка кај Свилара, две лица се борат за живот

Петар Печков

Попладнево околу 16ч. сообраќајна несреќа се случила во близина на крстосницата за Горно Оризари. Автомобил со велешки регистарски таблички излетал од патот и удрил во дрво. Две лица се борат за живот.

Според сведоците, во автомобилот било четиричлено семејство од Горно Врановци, татко со две деца и неговата мајка,  кое патувало од правец на Чашка  кон Велес. Први на помош дошле велешките пожарникари.

Интервениравме со две возила и петмина пожарникари. Од возилото извлечени се жена и дете и предадени на докторите на итната помош - информираше Љупчо Лепидовски, командир ан ТППЕ Велес.  

Околу 16ч. била побарана интервенција од Итната служба.

На терен беа испратени две екипи со две возила. На четирите повредени лица им е пружена неопходна помош и веднаш се префрлени во велешка Болница - изјави д-р Страхил Тодоров, портпарол на службата за Итна помош.

Повреденото семејство било згрижено на хируршкото одделение. Во овој момент по час и половина од несреќата првичните податоци ги сподели д-р сци Тодор Јаковлевски, портпарол на ЈЗУ Општа Болница Велес.  

Извршени се неопходните испитувања, две лица се во животно загрижувачка, во тешка  состојба и веднаш се префрлени на Клинички центар во Скопје. Едното од децата се подготвува за оперативен зафат а другото лице  е задржано на одделение- изјави  д-р Јаковлевски. 

Од СВР Велес нема првични информации за сообраќајката. Поради увид, сообраќајот кон и од Чашка е во застој.

фото:архива

Поврзани »

РОНТИС вработува техничар за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:
Техничар во оддел за одржување Детали

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Велес е еден од малкуте градови во Македонија, кои немаат пешачка зона во центарот на градот. Дали сте за улица 8-ми септември од Сармаале до споменикот на Илинденците да биде затворена за сообраќај а тој дел пешачка зона?

  • да
  • не
Резултати