Oтворен детски забавен парк за деца со ограничена мобилност

Петар Печков

Отворен е детски забавен парк за деца со ограничена мобилност  во населбата  „Тунел“. Тој е изграден заеднички  од Здружението за лица со телесен инвалидитет ,,Мобилност,, од Велес, Министерството за труд и социјала и Општина Велес.  Досега се изградени 12 детски игралишта, ова во Велес е 13-то а до крајот на годината ќе се изградело уше едно. 

Со ова се остварува нашата заложба за пристапна околина, важен предуслов  за интеграција на лицата со телесен инвалидитет во секојдневниот живот.  Овде децата со попреченост ќе играат заедно о останатите деца и така се рушат бариерите во животот и ќе се дружат и забавуваат заедно. Сите деца се сити со исти желби за  игра, забава - кажа Софка  Прчева генерален секретар на националниот сојуз на лицата со телесен инвалидитет.       

Денес 3-ти декември е Меѓународен ден на лицата со попреченост.  Годинава Обединетите нации го одбележуваат под мотото ,, Зајакнување на капацитетите на лицата со попреченост, преку отстранување на непристапноста и архитектонските бариери,,.  

Реквизитите во вредност од 670.000 денари ги обезбеди Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ –Велес преку  Министерството за труд и социјална политика а Општина Велес обезбеди 200.000 денари за градежните работи. Во ОУ ,,Васил Главинов,,  во Велес учат  15 ученици деца со попреченост. 

loading...

Поврзани »

loading...

Се наградуваат најубаво украсен излог, двор и тераса

Општина Велес ќе додели награди за најуспешна празнична илуминација по повод новогодишните и Божиќните празници:

  • Најубав излог
  • Најубав двор
  • Најубава тераса.

Наградата е во паричен износ од 15.000 денари за секоја категорија.


Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

На што ќе се греете зимава?

  • огревно дрво
  • пелети
  • нафта
  • ќумур
  • електирична енергија
Резултати