ВМРО-ДПМНЕ реагира на загадувањето во Велес

Петар Печков

Општинската ВМРО-ДПМНЕ од Велес реагира на загадувањето во градот, на работата на Техно Павер и на Маслодајна. На прес конференција, Славица Трајкова - потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ ОК Велес  изрази загриженост што како што потенцира, не се преземаат мерки за спречување на истото.

Зад мене се наоѓа фабриката за производство на вар Техно Павер, која меѓу другото има добиено ,,А ,, интегрирана еколошка дозвола, но ништо од тоа нема на виделина. Граѓаните на населба Превалец и населба Тунел, секојдневно се сведоци на огромните облаци од прашина, кои наликуваат на есенски магли, и не дозволуваат нормално функционирање на граѓаните од овој дел од градот. Сведоци сме на двонеделна неподнослива вечерна миризба од фабриката за масло Благој Ѓорев за која зборуваат во континуитет граѓаните од целиот град. 

Имаме чувство дека воопшто ништо не е превземено за решавање на проблемите, па затоа изразуваме сомнеж во начинот на добивање на дозволата на фабриката во Превалец.  Изразуваме сомнеж во ангажирањето на градоначалникот Коцевски, инспекторот за животна средина и најмногу сме изненадени од индолентноста на претседателот на Советот на општината Ненад Коциќ. Вината  се префрла во недоглед еден на друг, а сето тоа оди за жал на сметка на граѓаните и нивното здравје - кажа Трајкова. 

Таа дополнително праша: Кога ќе се поправи мерната станица за мерење на квалитетот на воздухот во општината?  Дали на некој од општинското раководство му одговара оваа мерна станица да не биде во функција?  Дали ќе има соодветни поднесоци против сопствениците на фабриките кои со несовесното работење директно влијаат на загрозување на здравјето на граѓаните?

loading...

Поврзани »

loading...

Општина Велес објавува

ЈАВЕН ПОВИК
за надоместување на дел од трошоците на граѓаните на територија на Општина Велес за набавка енергетски ефикасно грејно тело за 2019 година

Детали

Ронтис вработува техничар во оддел за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:
Техничар во оддел за одржување

Ронтис вработува 20 оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:
20 (дваесет) Оператори во производство

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Колку сте задоволни од настапот на македонските репрезентативци на ЕП во одбојка?

  • Дадоа максимум
  • можеа повеќе
  • за прв пат учество, одлични беа
  • запоставени, а не направија горди
Резултати