Велешани во редица за да влезат на пазар (фото)

Петар Печков

Од денес вторник, започнаа  да се применуваат мерките за заштита на граѓаните, поради опасноста од корона вирусот, кои беа препорачани од кризниот штаб за Општина Велес. 

Пазарот во Нова населба не работи, главниот работи од два влеза а производителите носат заштитни маски и ракавици.   

Купувачите пред влез ги дезинфицираат обувките, отстранети се дивите препродавачи  околу пазарот. Производите се изложени на секоја втора тезга. Се продава само храна,  овошје, зеленчук, сирење и јајца. 

И продавачите и купувачите ги почитуваат донесените мерки - велат вработените во одделението Пазари при ЈКП Дервен.

Поврзани »

ВОНРЕДНА КРВОДАРИТЕЛСКА АКЦИЈА ВО ВЕЛЕС

Почитувани, велешани, почитувани крводарители!
Поради вонредната состојба во државата има ниско ниво на залихи со крвни единици. Затоа Општинскиот црвен Црвениот крст на Велес во соработка со Институтот за Трансфузиона медицина се одлучи во Велес да се одржи ВОНРЕДНА КРВОДАРИТЕЛСКА АКЦИЈА. Детали

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали граѓаните ги почитуваат препораките за заштита од корона вирусот, да останат дома, да има растојание кога се чека во редица пред банка, маркет?

  • да
  • не
Резултати