Велешка фирма на вработените им испатила 100 денари К-15

Петар Печков

Наместо минималните 10.100 денари за регрес за годишен одмор, некои вработени примаат симболични суми. некои и ништо а една фабрика во Велес исплатила сто денари. За ова реагираат од невлaдиното здружение  „Гласен Текстилец“- Штип.

Во Велес имаме исплати на К-15 од 100 денари - изјави  Кристина Ампева од НВО „Гласен Текстилец“- Штип, на денешната прес конференција, а пренесоа медиумите во земјава. Таа  не соопштила која фабрика е тоа и со каква дејност се бави. 

Вработените кои не добиле популарен К-15 или добиле помалку од загарантираните 10,1 илјади денари, можат да реагираа на телефонскиот број  15 131 којшто е ставен во функција од Министерството за труд и социјална политика и Трудовиот инспекторат

Поврзани »

Општина Велес субвенционира физички лица од подрачјето на Општина Велес за купен сончев термален и објавува

ЈАВЕН ПОВИК за субвенционирање на физички лица за купен сончев термален колектор за 2020 година Детали

Општина Велес субвенционира физички лица од подрачјето на Општина Велес за купен велосипед и објавува

ЈАВЕН ПОВИК за субвенционирање на физички лица за купен велосипед за 2020 година Детали

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Како го минувате времето дома во полицискиот час?

  • гледам тв
  • гледам серии на интернет
  • слушам музика
  • читам книга
  • играм игри, карти
  • разговарам на телефон
Резултати