Вечерва „Сестрите Прозорови“ на велешки театар, ја отвора драмската програма на Охридско лето

Петар Печков

Претставата „Сестрите Прозорови“, продукција на Народниот Театар Јордан Хаџи Константинов-Џинот од Велес ќе биде изведена на фестивалот „Охридско лето“ вечерва, среда,  во предворјето на црквата Света Софија, со почеток од 21 часот, со што  ќе биде отворена драмската програма на овогодинешното издание на фестивалот.

Оваа продукција, чија премиера беше на почетокот на 2020 е коавторски проект на Сашо Димоски и Васил Зафирчев, според мотиви на чеховите „Три сестри“, авторски и документаристички материјали.

Костимографијата на претставата е на Раде Василев, а во неа учествуваат актерите: Кети Борисовска, Маја Љутков, Славица Манаскова, Жарко Спасовски и Фаик Мефаилоски, додека плакатот е на Филип Коруновски.

„Дневник: Сестрите Прозорови“ е еден од текстовите во книгата „8/4“ на Сашо Димоски која ќе биде претставена токму со оваа фестивалска изведба.

Поврзани »

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали состојбата со ковид-19, го промени начинот на живот кај Вас?

  • да
  • не
Резултати