Волци изеле магаре во селото Р`левци, селаните стравуваат за стоката

Петар Печков

Пред десеттина дена во велешкото село Р`левци глутница волци изеле магаре.  Настанот го потврдија мештаните во селото. Тие стравуваат да не се повтори.

Магарето било врзано во дворот. Ноќта се симнала глутница волци, и тие го изеле животинчето, кое им служеше на домаќините за полјоделски работи. Утрото видовме само глава од магарето, се друго беше изедено, до коска. Многу жална слика беше. Чувме стока во селото, може пак да дојдат и да во повторат крвавиот пир  - велат селаните. 

Велешки ловџии велат дека не помнат вакво настан одамна. Пред три-четири години кога во селото Ветерско глутница волци изеле 50 овци. Оттогаш се немало слично нешто повторено. 

loading...

Поврзани »

loading...

Акција за собирање на електронски и електричен отпад

По четврти пат Општина Велес, ЈКП Дервен и „Нула отпад“ - Скопје организираат Акција за собирање отпад од електрична и електронска опрема За таа цел, компанијата „Нула отпад“ од Скопје отпечати информативен леток кој е дистрибуиран од страна на ЈКП Дервен, со сметките за комунални услуги. Детали

Macedonian butterfly

Македонска пеперутка (Филигран од хартија) Уникатна врамена слика со македонски мотив. http://anicasoleva.com/Handmade/Product/macedonian-butterfly-paper-filigree-framed-picture

Posted by Anica Soleva - Уникатни подароци од хартија on Sunday, January 8, 2017


АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com