Во Велес има 181 зграда

Петар Печков

Според спроведениот регистар на станбени згради во општина Велес има 181 зграда за колективно домување, од кои 14% згради имаат лифт, а 27% имаат деловни простории. Најстарата зграда е изградена во 1935 година. Највисоки се двете згради кај пазарчето во Нова населба со по 14 ката а еден помалку, 13 има зградата спроти нив.

Ова се резултатите од истражувањето кое го изврши Хабитат Македонија. Тие истражувале каква е состојбата и со крововите, фасадите, прозорците, начинот на греењето во становите во овие згради.  

Состојбата со крововите е 53 отсто немаат изолација,  26,4 отсто протекуваат, 15,7 отсто имаат термо изолација а кај 2,5 отсто иако имаат термо изолација прокиснуваат.  

Состојбата со фасадите е следна: 58,5 без термо фасади и неоштетена,  27,7 оштетена,  12,6 отсто се со термо фасади и  1,3 се оштетени иако имаат термо фасади.

Состојбата со прозорците до 30 отсто имаат 73 отсто, до 70 отсто од прозорите во стан имаат    17,7 и 9,3 отсто имаат поставено во стан над 70 отсто од прозорите.

Начин на греење во зградите е 61 отсто на дрво и пелети, 38 на струја.

loading...

Поврзани »

loading...

Општина Велес објавува

ЈАВЕН ПОВИК
за надоместување на дел од трошоците на граѓаните на територија на Општина Велес за набавка енергетски ефикасно грејно тело за 2019 година

Детали

Ронтис вработува техничар во оддел за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:
Техничар во оддел за одржување

Ронтис вработува 20 оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:
20 (дваесет) Оператори во производство

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Колку сте задоволни од настапот на македонските репрезентативци на ЕП во одбојка?

  • Дадоа максимум
  • можеа повеќе
  • за прв пат учество, одлични беа
  • запоставени, а не направија горди
Резултати