Во велешко денес 55 нови случаи на позитивни на ковид-19, оздравени се 39 лица

Петар Печков

Се зголеми бројот на нови позитивни случи во велешко, денес се регистрирани 55 со што вкупната бројка на досега заразени е 1.566 лица, информираа од Центарот за јавно здравје Велес. Денес како оздравени се водат 39 лица и досега вкупно во велешко се излекувани 740. Бројот на активни случаи позитивни  е 770,  од нив 70  во велешка Болница, 2 во ГОБ 8-ми септември седум во приватни клиники и 691 на домашно лекување


Вкупниот број на хоспитализирани пациенти  велешката Болница  е 77, од нив 64 се потврдени позитивни, 5 сомнителни и 8 со негативни тестови но со симптоми и здравствени проблеми. Тројца пациенти  биле испишани со два последователни негативни теста како оздравени  а 28 пациенти  се на кислородна поддршка. на Инфективно се сместени  54 ,  на Физикално  13 и на
Интерно одделение  10 пациенти.

Поврзани »

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Како да се надмине состојбата со големиот број заразени лица, позитивни на ковид-19?

  • зголемување на казните за не носење маска
  • затворање на одредени градови, општини со голем број заразени лица
  • повторно воведување полициски час
Резултати