Единаесет нови случаи со ковид-19 во велешко, четворица оздравени

Петар Печков

Нови 11 случаи на позитивни со ковид-19 во велешко, регистрираше денес Центарот за јавно здравје  Велес. Има и четворица оздравени. 

Со ова бројката на активни случаи во поширокиот велешки регион, освен Велес тука се и Градско и Чашка  е 117.

Од нив 94 лица се на домашно лекување, 17 на Инфективно одделение,  еден е на Инфективна клиника, две родилки  се на  ГАК, тројца велешани се лекуваат на  приватна клиника.  

Досега во велешко има вкупно заразени со корона вирус 467 лица.

До пладне на Инфективно одедление од велешка Болница, беа хоспитализиран  33 пациенти, 30 се потврдено позитивни а  12 пациенти се на кислородна поддршка.

Поврзани »

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Како да се надмине состојбата со големиот број заразени лица, позитивни на ковид-19?

  • зголемување на казните за не носење маска
  • затворање на одредени градови, општини со голем број заразени лица
  • повторно воведување полициски час
Резултати