Ескимско игло се изгради во Папрадиште (фото)

Петар Печков

Доцно мартовскиот снег, кој падна минатата недела, им даде мотив за работа на двајца велешани, во дворот на планинарскиот дом „Папрадиште“. 

Изградиено е професионално игло, од снег и мраз, кое е дело на Бобо Димовски и Емил Смилев. 

Игло е привремено живеалиште во зимски услови или за престој на ловците на канадските и гренландските Инуити (Ескими) направено од снежни блокови.

Температурата во внатрешноста, покажува вредност од +10 степени.

Поврзани »

Квалитет на воздухот во Велес

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

  • да
  • не
Резултати