Засадени уште 300 нови садници дрвја, во урбаната средина

Петар Печков

Во последните денови на ланската 2019-та година, локалната власт и ЈКП Дервен засадија уште 300 садници дрвја. Тие се засадени на повеќе локации во градот. Претходно, во месец ноември беа засадени 250 садници, со што бројката стигна до нови 550 дрвја, сите во урбана средина. Засадените се  садници од туја, јасен, платан.

Засадени се листопадни и зимзелени садници од дрвја на повеќе локации во градот: Новоформираниот парк „Узус“, Младински парк, Градски парк, ул. Индустриска, игралиште кај МВР, н. Тунел, ул. Благој Ѓорев, ул. АСНОМ, парк кај Општина Велес, парк кај Автобуска станица и ул. Христо Узунов - информираа од ЈКП Дервен, чии вработени ги засадија садниците. 

Целта е  подобрување на квалитетот на воздухот на територијата градот  Велес и  зголемување на  бројот на високи садници - велат од локалната власт, која ова го работи  согласно Програмата за работа.

Поврзани »

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Како го минувате времето дома во полицискиот час?

  • гледам тв
  • гледам серии на интернет
  • слушам музика
  • читам книга
  • играм игри, карти
  • разговарам на телефон
Резултати