И во Велес се земаат материјали и брисеви за тестирање за корона вирус

Петар Печков

Од денеска почнуваат да функционираат 14 пунктови за земање материјали и брисеви за тестирање за корона вирус во целата земја, меѓу нив е и еден во Велес.

Тој се наоѓа во Центарот за јавно здравје (Хигиенски).  Ќе се тестираат граѓани по епидемиолошки индикации и со закажување по претходна најава кај матичниот лекар кој ќе треба да пополни алторитам што ќе укаже на тоа дали граѓанинот треба да биде тестиран или не.

Заинтересираните ќе можат да закажат земање брис преку матичните лекари, преку ,,мој термин,,. За ова имаме подготвена посебна просторија во Центарот за Јавно здравје во Велес,  со посебен влез, да не се мешаат со останати пациенти. Оваа услуга е бесплатна. Ќе се земаат брисеви единствено од лица кои се во ризик - изјави за ТрМр епидемиолог, примариус д-р Билјана Трајкова координатор за состојбата со корона вирусот во велешко.

Поврзани »

ВОНРЕДНА КРВОДАРИТЕЛСКА АКЦИЈА ВО ВЕЛЕС

Почитувани, велешани, почитувани крводарители!
Поради вонредната состојба во државата има ниско ниво на залихи со крвни единици. Затоа Општинскиот црвен Црвениот крст на Велес во соработка со Институтот за Трансфузиона медицина се одлучи во Велес да се одржи ВОНРЕДНА КРВОДАРИТЕЛСКА АКЦИЈА. Детали

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали граѓаните ги почитуваат препораките за заштита од корона вирусот, да останат дома, да има растојание кога се чека во редица пред банка, маркет?

  • да
  • не
Резултати