Ликовна изложба со морски пејзажи во Ликовен салон

Петар Печков

Во Ликовниот салон во Велес беше отворена изложбата на дела „Марини“ на авторот  Ацо Таневски од Скопје.  Тој пред велешката јавност се претставува со 30-тина дела, пејзажи  масло на платно, изработени од 2002-та до 2012-тата.

На моите дела се прикажани марини, од морето, езерото. Тоа  беше моја преокупација 15-тина години. Делата се продукт на мојата филозофија дека човекот е напасник на планетата и природата. Ја уништуваме природата, околината  а со тоа и морските површини. Затоа на моите дела отсуствува човекот, туку е дадена самата природа, која е недопрена - кажа авторот Таневски.  

Изложбата е проект од национален интерес  во културата од областа на визуелните уметности, архитектурата и дизајн за 2020 година, финансирана од Министерството за култура, во реализација на одделението за Историја на уметноста, ЛУ Народен музеј Велес.

Живеејќи во време на глобално загадување на животната средина и драстично намалување на чистите еко-системи за преживување  на животинските и растителни видови, егзотично изгледа сликан пејзаж и необично звучи класичен ликовен пристап и приказ на недопрена природа. Водата како извор на праживот во различна форма, морски брегови, езера и реки, слатка и солена вода) е главен мотив на сите дела.  На сликите е забележливо отсуството  на човекот, и предмети направени од човечка рака - рече промоторот Елица Николова, историчар на уметноста при Народен музеј Велес.

Ацо Таневски  има завршено  средно уметничко училиште и Факултет за ликовни уметности  во Скопје, педагошки отсек со сликарство, вработен како едукатор во Национална галерија на Македонија. Освен со ликовна, се занимава и со театарска и книжевна уметност.

Поврзани »

Квалитет на воздухот во Велес

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

  • да
  • не
Резултати