Мерните инструменти за квалитетот на воздухот треба да проработат есенва, пред почетокот на грејната сезона

Петар Печков

Големиот пожар од понеделникот попладне, кој ја зафати околината на градот, предизвика во ноќните часови жителите на Велес да дишат чад. Густиот дим предизвикан од запалените 200 хектари црна борова шума, влијаеше на квалитетот ан воздухот. 

Но велешани не знаеја каков воздух дишат, оти мерните инструменти на Министерството за животна средина во Велес, не се во функција повеќе од година дена.  Прашан премиерот Заев, при неговата посета на опожареното подрачје, белите дробови на градот, шумата околу езерото Младост, кога ќе бидат во функција мерните инструменти, тој најави нивна работа до крајот на годинава. 

Со Програмата која ја отворивме како посебна вредна 1,5 милион евра, дел од овие средства се наменети за апаратите за  мерењето на квалитетот на воздухот. Така граѓаните ќе можат да бидат главниот контролор, и сами да вршат мониторинг на квалитетот на воздухот кој го дишат - кажа премиерот Заев.  

Во пожарот кој  десет часа ја уништуваше шумата, околу езеро Младост и на периферијата на градот. При тоа беше зафатен и отпад Дине, каде изгореле околу 4 тони пластика а чадо и согорувањето од нив, го дишеа велешани. 

loading...

Поврзани »

loading...

Општина Велес објавува

ЈАВЕН ПОВИК
за надоместување на дел од трошоците на граѓаните на територија на Општина Велес за набавка енергетски ефикасно грејно тело за 2019 година

Детали

Ронтис вработува техничар во оддел за одржување

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:
Техничар во оддел за одржување

Ронтис вработува 20 оператори во производство

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:
20 (дваесет) Оператори во производство

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Колку сте задоволни од настапот на македонските репрезентативци на ЕП во одбојка?

  • Дадоа максимум
  • можеа повеќе
  • за прв пат учество, одлични беа
  • запоставени, а не направија горди
Резултати