На домаќинствата им се делат канти за отпад

Петар Печков

Општина Велес од почетокот на месец април започна со  распределба на канти за отпад. Тие се делат за домаќинствата и за правните субјекти на територијата на градот како и во Горно Оризари. Набавени се 1380 канти за отпад од 120 литри во зелена боја за комунален отпад и во жолта боја за отпад кој може да се рециклира. Средствата се обезбедени од буџетот на Општина Велес во износ од 1.2 милиони денари.

Општина Велес апелира до граѓаните да ги користат кантите согласно нивната намена и да се изнесуваат два часа пред утврденото време на собирање на отпадот - појаснуваат од локалната власт. 

Кантите за смет се делат согласно Програмата за управување со отпад за 2019 година.

Покрај кантите за отпад, на граѓаните им се дистрибуираат и летоци за спроведување на примарната селекција во нивните домови.

Поврзани »

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Како го минувате времето дома во полицискиот час?

  • гледам тв
  • гледам серии на интернет
  • слушам музика
  • читам книга
  • играм игри, карти
  • разговарам на телефон
Резултати