Нема нови случаи на позитивни на ковид-19, ниту пациентите сакаат да се тестираат празнично

Петар Печков

Денес до  20 ч  нема  ново регистрирани заразени со ковид-19 во велешко, соопштија од Центарот за јавно здравје. Додаваат дека  ниту пациентите покажуваат интерес овие празнични денови, да  се тестираат.

Досега  се заразени  вкупно 2.789 лица, оздравени 2175 а денес 19 пациенти. Останува бројката од 94 починати пациенти, како последица на корона вирусот.

Активни се 520 случаи, од нив 24 се во велешка Болница, по двајца се во  Приватни клиники во Скопје, Инфективна клиника Скопје,Болница Козле и по еден во ГОБ 8-ми септември Скопје и на торако- васкуларна клиника. На домашно лекување се 488  пациенти позитивни на ковид-19.


Хоспитализирани во велешка Болница се  29 пациенти, од нив 26 се на Инфективно одделение а тројца на Интерно. Од вкупниот број лежечки пациенти   23 се потврдени позитивни, двајца се  сомнителни и  четворица  пациенти се со негативен тест но задржани на болничко лекување. На кислородна поддршка се 11 пациенти. Од Болница се испишани се двајца  пациенти како оздравени со по еден негативен тест.

Поврзани »

Квалитет на воздухот во Велес

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

  • да
  • не
Резултати