Нови две жртви од Велес, починати од компликации предизвикани од ковид-19

Петар Печков


Две жени ноќеска починале на Инфективното одделение од велешката Болница, и двете позитивни на ковид-19, соопштија од  оваа здравствена институција.

Едната пациентка е на 57 годишна возраст, со прекумерна тежина и хипертиреоза, примена е на 25-ти октомври во тешка состојба со ниска сатурација а втората почината е жена на 86 годишна возраст со хипертензија, приемена е на 19-ти октомври - изјави д-р Весна Николоска Неделкова, портпарол на Општа Болница Велес.

Ова се дваесетта и тринаесетта  жртва, жители на Велес за една седмица, починати од компликации предизвикани од ковид-19. Досега во велешко починаа 29 пациенти со коронавирусот.  

На Инфективно одделение хоспитализирани биле 41 пациент,  33 биел потврдено позитивни, за осум кои имале симптоми се чекаат резултати од земен брис а 13 пациенти се на кислородна поддршка.

Поврзани »

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Како да се надмине состојбата со големиот број заразени лица, позитивни на ковид-19?

  • зголемување на казните за не носење маска
  • затворање на одредени градови, општини со голем број заразени лица
  • повторно воведување полициски час
Резултати