Нови 12 лица во изолација во Велес викендов или вкупно 126

Петар Печков

За време на викендот на подрачјето на СВР Велес полициски службеници превентивно ги опоменуваа граѓаните кои не носеле заштитни маски и не ја почитувале обврската за задолжително растојание од два метри помеѓу две лица. Ова е одговорот на поставеното прашање од ТрМр до СВР Велес, дали уредбите  на Владата со законска сила, за држење растојание и носење на заштитна маска,  се применуваат од страна на граѓаните и дали велешката полиција констатирала прекршоци. 

Затоа пак СВР Велес  и нејзиниот претставник во Општинскиот кризен штаб неодамна се пофалиле дека од почетокот на вонредната состојба до средата  поднеле 106 кривични пријави за непочитување на полициски час. 

Изминатите три дена три лица од Велес, не ја почитувале забраната за движење во полициски час, две во петокот и едни синоќа.    Во Велес со решение за изолација има нови 12 лица или вкупно  126 лица а во самоизолација  се 25 велешани. 

Поврзани »

СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТ недела се прска против комарци

Општина Велес ја информира јавноста дека, првото авионско третирање против комарци ќе го изврши на ден 07 јуни (недела) 2020 год. Детали

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Дали летово планирате да одите на одмор и ако одите каде?

  • да во Македонија
  • да во странство
  • не
Резултати