Повторно повеќе оздравени 37, отколку ново заразени 36 лица со ковид-19 во велешко

Петар Печков

 Центарот за Јавно здравје  од Велес ја објави денешната состојба, сабота, со ковид-19,   за ново заразени и оздравени во велешко.

Податоците покажуваат дека се  ново заразени 36 лица а оздравени се 37 пациенти.

Со ова бројката на активни случаи со ковид-19 во велешко е 740 а вкупниот број на заразени е 1393 лица.   Или досега оздравеле 612  лица.

Од активните случаи  63 се во велешката Болница,  две на ГОБ Скопје , шест на приватни клиники а  699 се на домашно лекување.

Во велешката Болница хоспитализирани се 78 пациенти, од кои 69 се потврдено позитивни, шест се сомнителни и тројца се негативни но со симптоми, 22 пациенти се на кислородна поддршка. На Инфективно одделение се 53 лица, на Одделението за физикална медицина се 14 и на Интерно 11 лица.

Поврзани »

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Како да се надмине состојбата со големиот број заразени лица, позитивни на ковид-19?

  • зголемување на казните за не носење маска
  • затворање на одредени градови, општини со голем број заразени лица
  • повторно воведување полициски час
Резултати