,,Есенските плодови на нашата трпеза,, за социјално ранливите категории семејства

Петар Печков

Недела за грижа и нега на старите лица, Светскиот ден на храната, Недела за борба против гладот беа повод, вредните раце на велешките жени пензионерки, да подготват храна, домашни, локални специјалитетите, кои ќе се поделат на ранливите категории. Во просториите на Здружението на пензионери од Велес, се одржа хуманитарна забава, ,,Есенските плодови на нашата трпеза,,  каде беше презентирана храна  а дел од неа и дегустирана.

Нашите активистки подготвија деликатеси,  резултат на есента, која сепак е најбогатото годишно време а со нејзините плодови се подготвуваат познатите специјалитети. Се пече и пржи ајварот, се варат слатката, џемовите и компотите. Некој од нашите сограѓани, не се во можност тоа да го подготват, па затоа овие тегли ќе завршат во домовите на семејства, кои не се во можност тоа да го сработат - кажа Благојка Настова, претседател на Активот на жени пензионерки.

Таа се заблагодари на членките, кои несебично ја подготвија храната за оваа манифестација.  Пензионерките со мисла,  не дека ќе им ги решат проблемите на социјално ранливите семејства, туку да покажат дека некој мисли на нив, не се заборавени.

Поврзани »

Општина Велес субвенционира физички лица од подрачјето на Општина Велес за купен сончев термален и објавува

ЈАВЕН ПОВИК за субвенционирање на физички лица за купен сончев термален колектор за 2020 година Детали

Општина Велес субвенционира физички лица од подрачјето на Општина Велес за купен велосипед и објавува

ЈАВЕН ПОВИК за субвенционирање на физички лица за купен велосипед за 2020 година Детали

АКРЕДИТИВ ДООЕЛ
Друштво за сметководствени
услуги и финансиски консалтинг.
Тел: 071 390 738; 078 375 014
akreditiv14@gmail.com


АНКЕТА »

Како го минувате времето дома во полицискиот час?

  • гледам тв
  • гледам серии на интернет
  • слушам музика
  • читам книга
  • играм игри, карти
  • разговарам на телефон
Резултати